Viac o Rusku a jej demografii i Bielorusku, o Ukrajine, zakavkaských a stredoázijských republikách...
HLAS RUSKA.
1/ DEMOGRAFICKÝ RAST RUSKA.
Dňa 2.08.2011, 14:25
Nemecko sa stalo antilídrom čo do pôrodnosti v EÚ. V roku 2010 na 1000 obyvateľov tam pripadalo 8,3 novorodencov. Je to najnižší ukazovateľ v Európe. Najlepšie sa na tom má Írsko – 16,5 novorodených. Rusko má trochu vyšší ukazovateľ, ako priemerný európsky – 12,5 oproti 10,7. Podľa názoru odborníkov, má všetky šance na realizáciu demografických túžob.
Počet obyvateľov planéty neochvejne rastie. Čo je pravda, dochádza k tomu vďaka africkým krajinám, Indii a Číne. Ale v Európe je celkom iná situácia: v polovici 21. storočia podľa predpovedí počet obyvateľstva tu poklesne pod úroveň roka 2005. Vec je v tom, že v krajinách Starého Sveta dokonca pre jednoduché zachovanie počtu obyvateľstva na terajšej úrovni 50% rodín musí mať prinajmenšom 3 detí, vysvetlil vedúci katedry Sociológia rodiny a demografie Moskovskej štátnej univerzity Anatolij Antonov:
- V našej krajine asi 6% rodín majú 3 a viac detí. V Európe takýchto rodín je 12-15%. Ale tam životná úroveň je dva až trikrát vyššia, ako u nás a preto je dvakrát viac mnohodetných rodín. Hoci aj to je menej, ako má byť. Preto ani v Európe, ani v Rusku nedochádza k obnoveniu generácie. Číže počet dcér sa nerovná počtu matiek a kvôli tomu dochádza ku zmenšeniu počtu obyvateľstva.
V poslednom čase u odborníkov sa stáva stále populárnejšou tak zvaná genderová teória, vysvetľujúca prečo moderné rodiny neprekračujú hranicu „chlapec-dievčatko“, - hovorí zástupca riaditeľa Ústavu demografie Vysokej školy ekonomickej Sergej Zacharov:
- Za situácie, keď sa rodina zakladá na dvoch príjmoch, číže keď pracuje muž a žena, vysoká pôrodnosť v zásade nie je možná. Treba rozvíjať sociálnu štruktúru, prístupnosť materských škôl, pružné rozvrhy práce žien, aby rodinný život sa nedostával do kolízie s kariérou. Krajiny, ktoré riešia tento problém úspešnejšie, vyhrávajú v pôrodnosti.
V Rusku sa od roka 2006 pozoruje stabilný rast počtu novorodencov. Zvláštny význam pre kladný trend podľa demografov zohralo zavedenie v Rusku značných peňažných jednorazových podpôr pre matky po narodení druhého dieťaťa (tak zvaný materinský kapitál). Vyčlenené z rozpočtu prostriedky, ktoré sa každý rok valorizujú kvôli inflácii, môžu byť vydané na nakúpenie bytu alebo domu, na vzdelanie detí, na zvýšenie základnej časti dôchodku pre ženy a dokonca na nákup auta alebo vyplatenie úveru na auto.
2/RUSKO SA ZAVäZUJE, že nebude zneužívať monopol letov na ISS.
Rusko nebude ťažiť zo svojho dočasného monopolu na prepravu ľudí na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Vyhlásila to v pondelok ruská kozmická agentúra Roskozmos.
Rusko podpísalo s americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) množstvo kontraktov o preprave amerických astronautov na ISS do roku 2016. Dohody berú do úvahy každoročnú mieru inflácie a rastúce ceny materiálov v Rusku, uviedla tlačová agentúra RIA Novosti.
NASA zaplatí Roskozmosu počas nasledujúcich štyroch rokov viac ako miliardu dolárov za prepravné služby. "Nechystáme sa pohrávať sa s cenami, napriek skutočnosti, že sme sa stali výlučným hráčom na tomto trhu a len my máme kapacitu na prepravu posádky na ISS," uviedol šéf Roskozmosu Vladimir Popovkin.
Po dokončení prebiehajúcej misie raketoplánu Atlantis na orbitálnej stanici sa skončí éra amerických raketoplánov. Na prepravu posádky a zásob budú najmenej niekoľko rokov slúžiť len ruské kozmické lode Sojuz a Progress.
3./NÁKLAD NA MESIAC BUDÚ DOPRAVOVAŤ RUSKÉ RAKETY.
21.07.2011, 15:37
Rusko vyvíja hneď 2 rozsiahle kozmické projekty. Je to následná generácia lodí Sojuz a principiálne nový kozmický systém s nosnou raketou Rus-M. Štartovú plochu pre ňu postavia na Ďalekom Východe. Oddiaľ sú v budúcnosti možné aj pilotované lety na Mesiac. Rozhodnutie o vybudovaní nového priemyselno-dopravného systému sa prijalo ešte v roku 2006. Už o 20 rokov Rusko bude môcť skúmať nielen obežnú dráhu okolo zeme, ale aj Mesiac a Mars. V súčasnosti ruskí konštruktéri projektujú nielen viacfunkčnú ťažkú loď novej generácie vážiacu vyše 20 ton, ale aj ľahké aparáty pre lety na ISS. Čo sa týka ťažkej lode, pre ňu postavia novú raketu. Rusko už má Zenity na ťažké náklady. Práve oni budú prototypom pre raketu Rus-M, informoval spravodajca časopisu Novosti kozmonautiky Igor Lisov:
- Potrebujeme novú raketu, pretože sa predpokladá, že nová loď bude ťažšia ako Sojuz. Bude prepravovať viac ľudí a nákladov, bude komfortnejšia. Potrebujeme aj nový štartový komplex, za týmto účelom postavia kozmodróm Vostočný.
Výstavba nového kozmodrómu v Amurskej oblasti sa začne už toto leto. Miesto nezvolili náhodne. Nový štartový komplex sa nachádza na tej istej zemepisnej šírke, ako aj Bajkonur, čo umožní bez problémov lietať na ISS z Ruska a nie z Kazachstanu. Podobné lety z ruského kozmodrómu Pleseck nie sú medzitým možné. Tým sa zaistí nezávislý prístup Ruska na všetky druhy obežných dráh, podčiarkol námestník riaditeľa Federálnej kozmickej agentúry Alexander Lopatin. Je dôležité, že výstavba poskytne kladný impulz rozvoju celému Ďalekovýchodnému regiónu: objaví sa tam niekoľko závodov na montáž rakiet, výrobu kyslíkovo-dusičitých a vodíkových zmesí. S takými technologickými perspektívami Rusko môže postaviť kozmickú základňu na Mesiaci a zrieknuť sa ISS, je presvedčený Igor Lisov:
- ISS vydrží do roka 2020. Potom ju budeme musieť ju potopiť, pretože sa amortizuje. Čo ďalej? Budovať samostatnú ruskú stanicu a ešte 20, alebo 30 rokov lietať vôkol Zeme vo výške 400 km, alebo sa odvážiť na nejaké lety medzi planétami, hoci aj na Mesiac. Základňa na Mesiaci je to minimálne, čo zaistí rozvoj a nie stagnáciu kozmonautiky.
4./ VSTUP RUSKA do Svetovej obchodnej organizácii je reálny.
Ruské šance vstúpiť do Svetovej obchodnej organizácie v tomto roku sú vysoké, problémom však stále sú politické prekážky zo strany Gruzínska. Uviedol to dnes ruský prezident Dmitrij Medvedev.
Ruský líder obvinil Tbilisi, ktoré hrozí vetovaním členstva Moskvy pre spor o colné kontroly, zo zneužívania prístupového procesu do WTO na oživovanie politických problémov. Rusko sa však podľa Medvedeva nedá zatiahnuť do "nemorálneho" obchodu na zaistenie svojho členstva vo svetovej organizácii.
V rozhovore pre ruské a gruzínske médiá prezident vyzval Gruzínsko, aby preukázalo "múdrosť".
Vzťahy medzi oboma krajinami, medzi ktorými v auguste 2008 prepukla krátka vojna, by sa podľa neho mohli zlepšiť, ak tak Tbilisi urobí.
Zroj: TASR
6./2 miliardy dolárov pre Bielorusko.
5.08.2011, 17:55
Sberbank Ruska a Deutch Banka poskytnú spoločný úver vo výške 2 miliardy dolárov jednému z vedúcich podnikov Bieloruska – Belaruskalij, informoval hlava Sberbanku Herman Gref.
Ako garanciu Bielorusku poskytlo do zálohy 35 % akcií spoločnosti, skoro všetka produkcia ktorej ide na export. Belaruskalij je jedným z najväčších svetových výrobcov draselných minerálnych hnojív v svete.
7./V Bielorusku zakázali tlieskať Alexandrovi Lukašenkovi.
4.07.2011, 14:34
Bieloruské súdy začali posudzovať administratívne priestupky voči účastníkom akcií Revolúcia cez sociálnu sieť. Iba v Minsku zadržali po vystúpeniach opozície 3. júla – v Deň nezávislosti Bieloruska, vyše 200 osôb. Protestné akcie sa uskutočnili aj v iných mestách krajiny a orgány na ochranu práv ich surovo rozohnali.
Milícia rozohnala dav, ktorý sa snažil zahlušiť potleskom vystúpenie prezidenta, povedal pre Hlas Ruska bieloruský opozičný politik a ekonóm Jaroslav Romančuk:
- V strede mesta použili slzný plyn. Mládeži zakázali najjednoduchšie vyjadrenie protestu – chodiť po vonku a tlieskať. Navyše došlo k nasledovnému absurdu: počas vystúpenia Lukašenka na slávnostnom koncerte sa ľudia báli tlieskať. Vraví to o najvyššom stupni strachu, zastrašovania a neadekvátnosti vzájomných vzťahov bieloruskej spoločnosti a bieloruského štátu.
Experti predpovedajú, že po udalostiach z 3. júla vzrastie v Bielorusku sociálna a politická kríza. Mocenskí predstavitelia vyjavili neschopnosť dohovoriť sa s občanmi. Teraz sa od jednej a od druhej strany môže očakávať rozhodnejšie konanie, domnieva sa Jaroslav Romančuk:
- Po návrate na jeseň ľudí do zamestnania študenti pochopia, že za štúdium treba platiť o 30% viac. A ak všetci uvidia, že zdražela verejná doprava a vrástli ceny, bude ešte viac príčin na vyjadrenie nespokojnosti. Môže sa očakávať prehĺbenie krízy. Predstavitelia moci nemajú zdroje na udržanie stabilnosti v krajine. A vtedy začnú konať ešte krutejšie.
Situáciu budú môcť vyriešiť iba mocenskí predstavitelia Bieloruska. Mali by zahájiť konštruktívny dialóg s opozíciou a iniciatíva na zmierenie by mala vychádzať od nich. Ak sa tak nestane, krajinu čaká nielen politická a hospodárska kríza, ale aj revolúcia.
Experti podotýkajú, že nádej na pokojné vyriešenie bieloruských konfliktov je žiaľ stále menšia. Lukašenko naďalej tvrdí, že v krajine je všetko v poriadku a že protestujúci chcú zrušiť bieloruskú nezávislosť.
------------------------------------------------------------------
DÁLE ČTI VÍCE na Czech Free Press,RUSOFIL - informační analytický server o současném Rusku.
RUSKO: Rezoluce
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A teď z Czech Free Press, RUSOFIL - informační analytický server o současném Rusku.
-RUSKO: Rezoluce OSN přijata ve spěchu.
Rusko se od mezinárodní vojenské akce v Libyi distancovalo a vyzvalo k rychlému ukončení bojů. "Litujeme tohoto ozbrojeného zásahu v rámci rezoluce OSN, která byla přijata ve spěchu. Krveprolití musí rychle přestat a Libye musí rychle zahájit dialog, aby byl problém natrvalo vyřešen," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách, přestože samo k "přijetí rezoluce ve spěchu" přispělo...Více na Czech Free Press.
PROBLEMATIKA Kaliningradské oblasti.
Vladimír Kadlec, 17.1.2011.
Kaliningradská oblast je ruskou exklávou vklíněnou mezi Litvu a Polsko. U nás je poměrně dobře známá tím, že její správní středisko Kaliningrad bylo založeno pod názvem Královec na počest českého krále Přemysla Otakara II. Známé je také to, že oblast patřila dlouhá staletí Německu, než jí v roce 1945 po vítězné 2. svet. válce anektoval Sovětský svaz. V nedávné době oblast vzbudila pozornost tím, že zde Moskva chtěla rozmístit rakety v reakci na chystaný americký protiraketový deštník ve střední Evropě. S jakými problémy se však Kaliningradská oblast ve své novodobé historii nejvíce potýká a čím je vlastně výjimečná? Více na CFP.
POBEDITELI.ru - Interaktivní mapa východní fronty doplněná vzpomínkami veteránů.
Vladimír Kadlec, 11.1.2011.
Pozoruhodný projekt věnovaný druhé světové válce v bývalém Sovětském svazu vznikl na ruském internetu. Projekt s názvem Poběditeli - Soldaty velikoj vojny (Vítězové - Vojáci velké války - www.pobediteli.ru) vzdává v první řadě hold dosud žijícím účastníkům bojů na východní frontě. Více CFP.
BĚLORUSKÉ politické strany - přehled.
Vladimír Kadlec, 29.9.2010.
Republika Bělorusko je považována za poslední evropskou diktaturu. Klasické rozdělení státní moci, jak ho známe z demokratických států, v Bělorusku neexistuje. Hlavním politickým aktérem je prezident Lukašenko. Ústava z roku 1996 mu dává velmi široké pravomoci, jen namátkou uveďme, že může rozpustit běloruský parlament, jmenuje premiéra a vládu, může odvolávat ministry, jmenuje 8 zástupců v horní komoře parlamentu, schvaluje zákony, ruší nařízení vlády a za určitých okolností může vydávat dekrety, které jsou rovné zákonům. Parlament má podružnou úlohu, schází se velmi málo, navíc nad ním jasně dominuje prezident. Přesto však v Bělorusku existují politické strany, i když fakticky žádný vliv nemají. Více na CFP.
STÁLE VE STÍNU RUSKA?
Jakub Černoch, 19.11.2010.
Oblast Střední Asie se v České republice těší minimální pozornosti. Souvisí to s tím, že znalost Střední Asie je velmi malá. Domnívám se, že většina Čechů by nebyla schopna vyjmenovat státy nacházející se ve střední Asii. Nebude od věci je úvodem zmínit. Největší plochu zabírá rozsáhlý, avšak řídce obydlený Kazachstán, který se nachází na severu oblasti. Na jih od něj je Uzbekistán, nejlidnatější stát oblasti, a dále Kyrgyzstán. Dále na jih leží Turkmenistán a Tádžikistán. Afghánistán není obvykle považován za stát Střední Asie, nýbrž za Jihoasijský stát a Mongolsko náleží do Východní Asie. Více na CFP.
CO SE SKRÝVA za ruským teritoriem aneb Rusko z hlediska politické geografie.
Jakub Černoch, 30.8.2010.
Pokud se kdokoliv podívá do mapy současného světa, dozajisté nepřehlédne Ruskou federaci. Problémem všech politických map je zkreslování skutečností. Když si člověk otevře atlas či si prohlédne jinou mapu, obvykle uvidí Rusko jako jednobarevné území. O složitosti vnitřních ruských politicko-administrativních poměrů se toho příliš nedozví. Právě proto jsem se rozhodl napsat tento článek. Více na CFP.
"NEBYL TO SPONTÁNÍ ETNICKÝ KONFLIKT."
Jiří Just (aktualne.cz), 7.7.2010.
Rozhovor s Ulanem Melisbekem, šéfredaktorem kyrgyzského zpravodajského portálu Gazeta.kg.
Na jihu Kyrgyzstánu došlo k masovým nepokojům. Násilí mezi Kyrgyzy a Uzbeky si v někdejším středoasijském Švýcarsku vyžádalo oficiálně 208 obětí, samotná vláda však hovoří o tom, že mrtvých může být až desetkrát více. Počet uprchlíků z oblasti konfliktu překročil milion. Více na CFP.
ŠPIONÁŽNÍ DRÁMA.
Jiří Just (blog.aktualne.cz), 7.7.2010.
Aféra s odhalením ruské agenturní sítě v USA, má spíše politické pozadí.
Špionážní skandály nejsou jen lovem rozvědčíků v dlouhých baloňácích s černými brýlemi, kteří se po nocích procházejí s miniaturním fotoaparátem po tajných objektech. Nezřídka to bývají aféry se silně politizovaným pozadím. Více na CFP.
GRUZÍNI RADÍ KYRGIZůM a prodávají prý rakety do Íránu.
Tereza Spencerová (CFP), 31.5.2010.
Gruzínská firma Policy and Management Consulting Group (PMCG) bude radit prozatímní kyrgyzské vládě v čele s Rozou Otunbajevovou, a stane se tak „na pozvání" Americké agentury pro mezinárodní rozvoj USAID, která mimo jiné „podporuje úsilí lidé celého světa žít ve svobodných a demokratických zemích". Více na CFP.
TRPKÉ SBRATŘENÍ.
Jiří Just, 31.5.2010.
Rusko se po změně vlády na Ukrajině snaží vrátit zemi do sféry svého vlivu po vzoru Běloruska. Ukrajina si běloruské lekce začíná osvojovat, ale pro Moskvu nežádoucím způsobem.
Po dlouhých pěti letech Kremlu přestaly při pohledu na Ukrajinu bolet oči. Na prezidentském postu Viktora Juščenka vyměnil jeho jmenovec a antipod Viktor Janukovyč, který s Moskvou umí a chce hovořit, a předchozí problémy jakoby nebyly. Více na CFP.
RUSKÁ MÉDIA v období vlády Dmitrije Medveděva – liberalizace nebo konzervace?
Jiří Just, 18.5.2010.
V posledních deseti letech je Rusko obecně spojováno s problematickým vývojem politického a ekonomického systému země. Po „svobodných“ 90. letech silná státní regulace začala prostupovat všemi sférami společnosti a v novém tisíciletí si vytvořila pevnou pozici. Tento trend se nevyhnul ani mediální sféře, která se prakticky dostala pod kontrolu státu nebo se státem spřízněných struktur. S příchodem k moci v roce 2008 nového ruského prezidenta Dmitrije Medveděva se často hovoří o liberalizaci režimu, která by souběžně měla zasáhnout i mediální pole. Více na CFP.
PUTIN UKÁZAL POLÁKůM SRDCE. Na jak dlouho, ptá se Rusko...
Jiří Just, 21.4.2010.
Pád speciálu polského prezidenta ve Smolensku vyvolal v Rusku nebývalou vlnu solidarity. Rusové, ať už politici nebo obyčejní občané, projevují nezvykle vysokou empatii k tragédii polského národa.
Ihned po katastrofě lidé začali přinášet před polské velvyslanectví v Moskvě svíčky a květiny, které během týdne zaplnily celý chodník. Informační agentura RIA Novosti spustila projekt Dopisy do Polska, jehož prostřednictvím mohou Rusové kondolovat svým západním sousedům. Více na CFP.
NEZASTAVME SE NA STARTu, je třeba úplné jaderné odzbrojení
Svět bez válek a násilí, 9.4.2010.
„Nezastavme se na STARTu," znělo poselství ranního happeningu, při němž příznivci mezinárodní humanistické organizace Svět bez válek a násilí rozvinuli transparenty před panoramatem Pražského hradu. „Smlouvu START vnímáme jako pozitivní krok, který by měl být následován jasnou a konkrétní dohodou mezinárodního společenství, vedoucí k úplnému jadernému odzbrojení," uvedli.
Nápisy na transparentech „23 000 mínus START = NADĚJE" a „23 000 mínus 23 000 = ODZBROJENÍ" odkazovaly na 23 000 jaderných hlavic, které na světě existují. Nic na tom nemění ani nově podepsaná smlouva, která se zabývá pouze stažením části rozmístěných zbraní dvou největších jaderných mocností, ale nikoliv samotnou likvidací tisíců hlavic, které tvoří jejich jaderné arzenály. „Dokud se Rusko a USA nevzdají politiky jaderného odstrašování a budou ve svých doktrínách připouštět reálné použití jaderné zbraně, nemůžeme mluvit o tom, že by se hrozba jaderného útoku snížila," uvedla jedna z organizátorek akce Jana Jedličková. Více na CFP.
JAK OVLIVNÍ PŘEVRAT v Kyrgyzstánu okupaci Afghánistánu?
Czech Free Press, 9.4.2010.
Opožděný přílet ruského prezidenta Dmitrije Medveděva do Prahy byl způsoben stretegickým jednáním mezi ruským vicepremiérem Igorem Sečinem, jeho nadřízeným Vladimirem Putinem (ve Smolensku) a Medveděvem, který dlel v Bratislavě.
V Kyrgyzstánu, v bývalé sovětské středoasijské zemičce (o velikosti bývalé ČSSR) a se šesti miliony obyvatel, totiž nastal státní převrat, který může výrazně změnit situaci nejen ve Střední Asii. Více na CFP.
RUSOVÉ AMERICE NEVĚŘÍ. Ani Praha to nezmění...
Jiří Just (aktualne.cz), 8.4.2010.
Nové kolo snižování jaderného dědictví studené války nemá pouze o krok přiblížit Obamovu ideu světa bez jaderných zbraní, o níž hovořil na Hradčanském náměstí v roce 2009.
Smlouva má současně ukázat, že restart rusko-amerických vztahů není jen červené tlačítko v dárkovém balení od Hillary Clintonové, ale že se hezky znějící slova podařilo přetavit v závazný dokument. Více na CFP.
Jak hlídat 180 míst pod zemí? Moskva zváží, co s metrem...
Jiří Just, 30.3.2010.
ŠOK, který v ruské metropoli vyvolaly teroristické útoky, začíná pomalu odeznívat.
Přestože je v moskevském metru cítit stísněná atmosféra a lidé se častěji ohlíží po podezřele velkých taškách, podzemka je jako každý jiný den zaplněna cestujícími. Více na CFP.
ZA TEROR SE DÁ ČEKAT ODVETA RUSKA.
aktualne.cz, Jiří Just, 29.3.2010.
Bezmála čtyři desítky mrtvých a stejný počet raněných si vyžádaly teroristické útoky na moskevské metro dnes ráno.
Pravděpodobně je provedly dvě sebevražedné atentátnice. Stanicí Lubjanka v centru města otřásl výbuch v 7:56 místního času, zahynulo tam podle agentury Interfax 23 lidí. Krátce po půl deváté místního času následoval další výbuch ve stanici Park Kultury, podle zpravodajského webu vesti.ru je tam 14 mrtvých. Více na CFP.
VĚTŠINA UKRAJINCů považuje Rusko za hlavního spojence.
Tereza Spencerová (CFP), 24.3.2010.
Celkem 61 procent Ukrajinců považuje Rusko za hlavního spojence své země, konstatuje výzkum veřejného mínění provedený v první půli března agenturou Research and Branding Group. Více na CFP.
VÁLKA SVĚTů NA GRUZÍNSKY SPůSOB.
Jiří Just (blog.aktualne.cz), 17.3.2010.
Gruzínská televize o víkendu vyvolala skandál, když odvysílala falešnou reportáž o nové válce s Ruskem. Pořad v zemi vyvolal paniku a pochybnosti, jestli nebyl vytvořen na vládní objednávku.
Gruzínská televizní stanice Imedi vyvolala o víkendu v zemi skandál. V osm hodin místního času, kdy se tradičně na obrazovce objevuje hlavní zpravodajská relace, byla odvysílána zcela realistická reportáž o novém válečném konfliktu s Ruskem.Více CFP
UKRAJINA si chce zakázat členství v NATO.
TEREZA SPENCEROVÁ, 17.3.2010.
Ukrajina je připravena přijmout zákon, který by jí zakázal vstup do NATO. Podle nového prezidenta Viktora Janukovyče není třeba na tento krok nahlížet jako na projev protizápadního postoje nového ukrajinského vedení, ale jen jako na snahu posílit statut nezúčastněnosti Ukrajiny. Více na CFP.
GRUZIE se omotává sítí amerických lobbistů.
TEREZA SPENCEROVÁ (Czech free press), 12.3.2010.
Gruzínská vláda si najala americkou lobbistickou firmu Podesta, aby zastupovala zájmy Gruzie v americkém Kongresu a ve výkonných orgánech americké vlády. Bude také organizovat setkání gruzínských předáků s americkými kongresmany a dalšími představiteli. Smlouva byla uzavřena na šest měsíců a Podesta v jejím rámci dostane 300 tisíc dolarů. Více na CFP.
NÁVRAT GULAGU V LITVĚ?
Mgr. Eva Tlašková, 8.3.2010.
V Litvě vymysleli originální způsob, jak seznámit mladé studenty z celé Evropy se systémem stalinských represí v pracovních táborech. Projekt „Den deportace – živá hodina historie“ se začal realizovat v prosinci minulého roku a umožňuje mládeži na vlastní kůži poznat kruté podmínky života v lágru, tím, že se na několik hodin adaptují do role uvězněných. Více na CFP.
SVĚT V RUSKÉM PODÁNÍ.
Tereza Spencerová (czechfreepress.cz), 14.2.2010.
Američané se začínají stále více zajímat o zpravodajství zahraničních televizí, přičemž na popularitě získává obzvláště satelitní Russia Today.
„Jsme potěšeni, že obyvatelé Washingtonu a jeho předměstí, jinými slovy lidé, kteří v obecném smyslu definují americkou politiku, začínají přijímat informace z Russia Today," komentovala šéfredaktorka ruské „exportní" televize Russia Today Margarita Simonjanová výsledky průzkumu americké analytické organizace Nielsen Media Research, podle nichž roste zájem Američanů o zpravodajství poskytované zahraničními televizemi. Více na CFP.
OBAMA uznal proruského prezidenta Ukrajiny.
Tereza Spencerová (czechfreepress.cz), 14.2.2010.
Zatímco Julia Tymošenková dál odmítá uznat vítězství Viktora Janukovyče v prezidentských volbách, její snahy o zpochybnění hlasování budou čím dál těžší. Poté, co OBSE volby uznala za férové a bez zásadních chyb, poblahopřál vítězi a předákovi Strany regionů k vítězství i Barack Obama s tím, že volby byly projevem rozvoje demokracie na Ukrajině. Více na CFP.
JANUKOVIČ už láká Gazprom i Západ.
Tereza Spencerová (czechfreepress.cz), 14.2.2010
Vítěz ukrajinských prezidentských voleb a předák dosud opoziční Strany regionů Viktor Janukovyč hodlá po nástupu do čela státu vytvořit konsorcium pro řízení systému transportu zemního plynu, v němž hodlá třetinový podíl nabídnout ruskému Gazpromu, třetinu ponechá ukrajinskému Naftogazu a zbytek západoevropským zákazníkům. Více na CFP.
DOKTRÍNA STAGNACE.
Jiří Just (blog.aktualne.cz), 14.2.2010.
Ruský prezident nedávno schválil novou vojenskou doktrínu. Očekávané oteplení se Západem nicméně nepřináší.
Ruská armáda dostala minulý týden novou vojenskou doktrínu. Nahradila verzi z roku 2000 psanou ještě během Jelcinovy vlády a zároveň ukončila cyklus obnovy základních strategických bezpečnostních a zahraničněpolitických dokumentů zahájený po příchodu Dmitrije Medveděva do prezidentského úřadu. O nové vojenské doktríně se začalo hovořit koncem roku 2008, k jejímu zveřejnění došlo až 5. ledna, v den zahájení bezpečnostní konference v Mnichově. Načasování není pravděpodobně náhodné. Nová doktrína vzbudila obdobné kontroverze jako slavný mnichovský projev Vladimira Putina před třemi lety. Více na CFP.
GRUZIE UŽ nezačne válku s Ruskem.
Tereza Spencerová (Czech Free Press), 28.1.2010.
Gruzínská vláda schválila strategii vztahů k Jižní Osetii a Abcházii, v jejímž rámci se zříká všech vojenských metod při řešení sporu kolem „okupovaných území". Podle ministra pro reintegraci Temura Jakobašviliho si Gruzie válku s Ruskem nepřeje a nehodlá ji ani začínat.
PROBLÉM ÚČASTÍ.
Jiří Just (blog.aktualne.cz), 28.1.2010.
Prezidentské volby na Ukrajině dospěly do své poloviny a už je postihl skandál. Spor vznikl okolo volebního průzkumu, který měl jakoby potvrzovat volební manipulaci.
Více na CFP.
ROZHOVOR: Ukrajina zůstane demokracií, totalita ji nehrozí.
Jiří Just (aktualne.cz), 25.1.2010
V neděli proběhlo na Ukrajině první kolo prezidentských voleb. Hlasování vyhrál podle očekávání předseda opoziční Strany regionů Viktor Janukovyč.
Za ním na druhém místě skončila bývalá "oranžová princezna" a nynější předsedkyně vlády Julie Tymošenko. Volby naopak skončily porážkou prezidenta Viktora Juščenka, který obdržel pouze pět a půl procent hlasů všech voličů.
Juščenkova prohra zároveň přinesla porážku oranžové revoluci, na jejíž vlně se dostal k moci. Podle politiloga Finského institutu mezinárodních vztahů a ředitele programu Rusko v regionálním a globálním kontextu Arkadije Mošese to neznamená, že dojde k návratu autoritativního režimu. Více na CFP.
ASYMETRIE JAKO SYMPTOM.
Jiří Just (blog.aktualne.centrum.cz), 26.12.2009.
Příspěvek do diskuze k článku paní Jany Hybáškové z 15. prosince o příčinách rozporu mezi euroatlantickou civilizací a Ruskem.
Nedávno paní Hybášková zveřejnila na blogu Aktuálně.cz článek, v němž se pokoušela najít příčinu rozporů mezi euroatlantickou civilizací a Ruskem v oblastech společného zájmů. Tyto rozpory zatím nemají fundamentální charakter, nicméně významným způsobem ovlivňují, respektive brzdí vzájemné vztahy. Zářným příkladem je například absence smlouvy mezi Evropskou unií a Moskvou o partnerství a spolupráci. Platnost předchozího dokumentu skončila v roce 2006 a nový nebyl doposud podepsán. Více na CFP.
GRUZIE DÁL financuje „svou“ jihoosetskou vládu.
Tereza Spencerová (www.czechfreepress.cz), 9.12.2009
Gruzínská vláda vyčlenila v rozpočtu na rok 2010 částku deseti milionů lari (asi šesti milionů dolarů) na fungování „prozatímní administrativy Jižní Osetie". V čele této progruzínské struktury stojí jistý Dmitrij Sanakojev (na snímku). Více na CFP.
KLAUS V MOSKVĚ svou knihou bodoval. S podporou Lukoilu.
Jiří Just (aktualne.cz), 20.10.2009.
Prezident Václav Klaus podruhé za tento rok navštívil Rusko. Tentokrát měl na programu kromě setkání s ruským protějškem i vystoupení na Moskevské státní univerzitě spojené s prezentací ruského vydání své knihy Modrá, nikoli zelená planeta.
Český prezident je v Rusku znám jako hlava státu z bývalého socialistického tábora a v poslední době i jako poslední protilisabonský mohykán. Ve středu se zde představil také jako odpůrce globálního oteplování.
Po skončení oficiální části pracovní návštěvy českého prezidenta v Rusku se v nové ústřední knihovně Moskevské státní univerzitě konala přednáška a představení ruského překladu Klausovy knihy Modrá, nikoli zelená planeta.
Českou hlavu státu si přišlo poslechnout velké množství studentů. Jak se později ukázalo především politologie a žurnalistiky.