Odvolávam co jsem odvolal...a neb kam vítr tam plášť
1./ Odvolávám, co jsem odvolal... aneb Kam vítr tam plášť.
Sobota, 12 Březen 2011 04:38 Miro Suja z Czechfreepress.
Jako ve slavné pohádce si musí připadat český volič, jenž jen trochu sleduje dění na domácí politické scéně, konkrétně „reformy" Nečasovy vlády.
Tato vláda, jež se dostala k moci díky Paroubkově mediální nešikovnosti a hlavně vychytralé mystifikaci o tom, že dluhy dělají jen levicové vlády či předvolebním proklamacím o boji proti korupci a deficitu státních financí, předčila i mé nejdivočejší představy o špatném vládnutí.
Myslel jsem, že po vulgárním a obhroublém Topolánkově politickém stylu mě již nemůže v české politice nic překvapit, ale co předvádí Nečasova parta je opravdu „silné kafe". Nechci tentokrát psát o korupčních aférách Drobila, Bartáka, Vondry, Jankovského..., ale o tzv. „reformách". Abstrahuji-li od základní teze, tzn. že „ČR žádné reformy nepotřebuje, poněvadž by úplně stačilo, kdyby mafiáni ve vládě a v parlamentu přestali krást" a představím-li si, že ČR opravdu reformy potřebuje, tak poté, co na téma „reformy" předvedla současná Nečasova vláda, vím jedno zcela bezpečně. Reformy pod taktovkou Nečasovy vlády nedopadnou dobře.
Nečasova vláda mi v otázce „reforem" tak trochu připomíná medvěda, jenž jde po lese a všechna zvířata co potká, si zapisuje na jídelní lístek. Zvířata se medvědu jedno po druhém beze slova podvolují, až přijde k zajíci. Medvěd mu nařídí, ať se zítra ráno k němu dostaví do brlohu, že si ho dá k snídani. Zajíc na to: „A přes držku bys nechtěl?". Tak nic, zajíce škrtám, říká medvěd.
Tak třeba, když vláda snižovala platy, těm co si duply, je nakonec zvýšila. Teda ne že bych to doktorům nepřál, naopak. Rovněž přeji snížení mezd všem, co místo protestu drželi ústa a krok. Podobně dopadá i zvyšování DPH. Jeden den je to dvacet procent pro všechno, pak po tvrdé kritice ze všech stran se objeví seznam výjimek, jenž se stále mění (čti rozšiřuje), až nakonec z dvaceti je „jen" 17,5 respektive 14 % a to ani nemluvím o neustálém posouvání doby zavedení zvýšené DPH. Poslední zprávy (z 11.3.2011) jsou, že ke zvýšení DPH by mělo dojít ve dvou vlnách a to od ledna 2012 a od ledna 2013. Původně se mělo na dvacet procent zvyšovat již v říjnu tohoto roku. Šokující, a kdyby to nebylo tak vážné téma i úsměvné je na tom to, že vláda různá čísla a termíny ohledně zvyšování DPH „nahazuje" bez jakékoli analýzy dopadů zvýšení DPH na jednotlivá odvětví a celkový vývoj ve společnosti. Jako kdyby čekala na vyjádření novinářů, nezávislých analytiků a komentátorů a těm se pak přizpůsobovala.
Je proto docela možné, že poté, co se v tisku objeví propočty nezávislých analytiků prokazující, že zvýšením DPH se vlastně nic nevydělá (pozn.: například kvůli negativnímu dopadu vyššího DPH ve zdravotnictví na státní kasu nebo sníženému výběru DPH kvůli utlumení spotřeby), vláda možná místo zvýšení nakonec DPH sníží. Nechci předjímat nedejbože nabádat, ale kdyby třeba novináři ještě trochu přitvrdili, tak by minimálně DPH na knihy a tiskoviny mohlo klidně klesnout až na nulu, jako v Británii. To by ale Kalousek nesměl mít tajnou nahrávku z porady šéfredaktorů.
Co se týče penzijní reformy, tak penzijní fondy měly být původně pro všechny povinné, pak již nepovinné no a peníze našetřené v takových fondech by se nakonec mohly i dědit. Už to vypadalo, že z toho bude jen jistá forma termínovaného vkladu se státní podporou, až nakonec celou debatu o penzijních fondech utnul Ráth prohlášením, že ČSSD penzijní fondy stejně po převzetí moci znárodní. Neznám nikoho, kdo by si po tomto prohlášení chtěl dobrovolně v takovýchto fondech šetřit na stáří. Koalice rovněž původně plánovala snížit odvody zaměstnavatelů za své zaměstnance na sociální pojištění o dva procentní body, ale nakonec od této úlevy zaměstnavatelům upustila, poněvadž by tak mohlo dojít ke zvýšení zaměstnanosti a možná i čistých příjmů zaměstnanců, což by tuto vládu v očích pravicového voliče nejspíš zcela zdiskreditovalo.
Pak zde máme ještě Drábkovu novelu pracovního zákoníku a sociální reformu. Drábek, jemuž ze všeho nejvíc vadí to, že ČR má nejnižší míru chudoby v EU, chce tento stav rychle „napravit". Už od příštího roku by proto měla takzvaná sociální reforma přinést tvrdší pravidla pro dávky v hmotné nouzi. Jinými slovy sociální dávky by měli lidem bez prostředků platit jejich příbuzní. Počítám, že tohle by mohlo projít beze změny, poněvadž výhrůžky odchodem z práce či stávku lidí v sociální nouzi a jejich příbuzných si dost dobře neumím představit.
Nedávno jsem četl článek o tom, že Česká republika má průmyslový potenciál na to, aby si žila jako Kuvajt či spíše Norsko z ropy. Má to prý ale jeden háček. Nesměli by v ní vládnout zloději a mafiáni. Díky nim totiž máme instituce na úrovni Senegalu.
Poznámka J.S.Ž.: Len tak na okraj, mne tento článok pripomína presne tie samé kroky, ktorými kráča aj naša slovenská vláda I. Radičovej.
2./ PROČ ČESKÉ ZDRAVOTNICTVÍ KOLABUJE?
Středa, 09 Únor 2011 16:30 Miro Suja (Převzaté z Czechfreepress).
Jedno se musí lékařům nechat. Od „sametové revoluce" zde nebyl tak dlouhý, odhodlaný a masový protest, jenž by otřásal základy mafiánského kapitalismu instalovaného v ČR zvláštním polistopadovým „politickým" mixem disidentské šlechty a komunistické nomenklatury.
Po dvaceti letech rozkrádání, lhaní a ponižování ze strany mafiánů tak mají nejen doktoři, ale i všichni slušní Češi opět možnost změnit pokřivený stav společensko-ekonomicko-politických poměrů v zemi. Bude záležet jen na nich, jak tuto možná poslední šanci využijí. Jen pro připomenutí bych uvedl, že za poslední 4 roky proteklo přes neprůhledné státní zakázky přes 276 miliard Kč z celkových 340 miliard Kč. Neprůhledných tak bylo cca 80 % všech státních zakázek. Česko je jednou z posledních zemí na světě, kde stále existují anonymní akcie na doručitele, tudíž politik si může (a taky to tak dělá) přidělovat státní zakázky v podstatě sám sobě. Vláda mafiánů, jež zcela rezignovala na základní funkce řízení státu, tj. vytváření podmínek pro slušný život lidí, řeší již jen vnitřní spory související s novým rozdělením teritoria vlivu pro své mafiánské gangy. Hlavním úkolem nejen této vlády tak zůstává jen bezmezné drancování a to i na úkor likvidace posledních zbytků sociálních jistot.
Doktoři, kdyby vydrželi až do konce (tzn. do kolapsu zdravotního systému), by tak mohli probudit českou společnost podobně, jako ve své době studenti médii „zhypnotizovanou" a s komunistickým režimem kolaborující většinu předlistopadového Československa. Kromě zvýšení platů, totiž lékaři požadují i konec podivného hospodaření v nemocnicích, jež se tunelují ostatně jako celá ČR přes předražené a zmanipulované zakázky, nebo konec chaosu v lékové politice, kudy utíkají miliardy, konec destrukce vzdělávacího systému ve zdravotnictví, konec špatné organizaci a neracionálnímu nakládání s finančními prostředky...
Nejsou nakonec zmíněné problémy ve zdravotnictví totožné s problémy v celé státní správě, ve školství, v dopravě, v armádě nebo policii? Bylo by proto smutné, kdyby akce lékařů nakonec skončila nějakým čachrem zvýšení platů za snížení lůžek akutní péče, tak jak to navrhují mafiáni.
Tiše jsem doufal, že se k doktorům přidají třeba i učitelé nebo policajti, i když v případě učitelů by při současné úrovni českého školství asi nebyl velký problém je nahradit nebo úplně ze „vzdělávacího procesu" vynechat, no a v případě takových policajtů by si jejich odchodu možná nikdo ani nevšiml. Jejich funkci by jednoduše převzal statistický úřad, jenž by zločiny prostě jen evidoval, tak jak to dělá současná policie. Proč jsem na policii tak tvrdý? Protože nedávno mi někdo v centru Prahy vykradl auto. Nejdřív mi městská policie v telefonu vymlouvala můj úmysl vykradení vůbec nahlásit, že prý se stejně nic nevyřeší a jen si přidělám problémy. Strážník na telefonu samozřejmě zapomněl dodat, že by se jim zlepšila statistika nevyřešených případů. Pak jsem ale policii, raději státní, přivolal, poněvadž jsem byl pojištěn a bohužel jsem musel varování městského strážníka dát nakonec za pravdu. Přivolaná policie neodebrala ani otisky prstů jen si to vyfotila a odjela. Když jsem se dva týdny domáhal prohlídky záznamů z kamery, pod kterou mé auto stálo, bylo mi nakonec sděleno, že kamera byla v době krádeže otočena na druhou stranu. Dál to raději ani nechci komentovat, poněvadž si začínám myslet, že policie měla ve vykradení mého auta prsty.
Ani výhrůžka odchodů do ciziny ze strany důchodců by mafiány ze židlí nezvedla. Naopak vláda by jim nejspíš zajistila i autobusovou dopravu a možná i charterové lety zdarma do jimi vybraných destinací, jen aby se jich zbavila.
Možná by se ale k protestům doktorů mohli přidat alespoň mladí lidé, i když výhrůžky odchodem z práce by v tomto případě nebyly asi zcela na místě. V Česku totiž dorůstá generace mladých lidí, kteří nikdy ani nezkusili, co je to chodit do práce. Naděje mladých lidí získat v Česku jakoukoli placenou práci se v posledních letech, kdy vládnou „pravicové vlády" výrazně změnily k horšímu, píše se dokonce i na Aktuálně.cz. Mladí lidé se však místo protestů uchylují k drogám a alkoholu a vláda místo vytváření podmínek k tvorbě nových pracovních míst jim raději tyto drogy rozdává ve svých „protidrogových" centrech. I to je jeden z důvodů proč se již česká mládež nemůže stát hybnou silou změn v této společnosti, tak jako před dvaceti lety nebo třeba nedávno v Egyptě, kde protesty spustilo prostřednictvím Twitteru a Facebooku Mládežnické hnutí 6. dubna, které vzniklo před dvěma lety na podporu jedné dělnické stávky.
Mladí vzdělaní lidé, kteří ještě nepropadli alkoholu a drogám, by však měli co nejrychleji odejít ze země, kde se již nedá slušně žít, natož pracovat nebo si založit rodinu, a hledat si práci a uplatnění v zahraničí, tak jak to činí například lidé v Irsku, které každý týden opustí odhadem tisícovka lidí, která odchází hledat zaměstnání v cizině.
Musím však uznat, že exodus mladých by rovněž vládu příliš nevystrašil. Naopak, zlepšil by statistiku nezaměstnanosti a ušetřilo by se na sociálních, nezaměstnaneckých a metadonových dávkách, takže by zbylo více peněz pro mafiány na další předražené a zmanipulované zakázky.
I kdyby se však k doktorům nikdo nepřidal a ti si nakonec vydupali jen zvýšení platu, zaslouží si můj obdiv, protože i přes hypotéky a zadlužení, tzn. riskujíc své existence, podali výpovědi z práce a donutili tak vládu k jednání. Mafiáni ve vládě si totiž z nějakých demonstrací či stávek již nic nedělají. Jejich akce se tak může stát přinejmenším precedentem a příkladem pro ostatní do budoucna. A toho se právě mafiáni bojí nejvíc.
" Není třeba tolik nemocnic jako za císaře pána, máme přece auta," řekl český MZV K. Schwarzenberg dne 12.2.2011, pro sobotní Právo. A člověk si klade otázku, jestli je to kandský žert, nebo vážna připomínka člena vlády?!
Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg je ohledně situace ve zdravotnictví optimistou.
NOVÁ SPRÁVA ze dne 15.2.2011 - ministr Heger se dohodl s lékaři, uznal jejich práva na zvýšení tak jak to odbory požadovaly, krize je zažahnaná - vláda přijala podmínky lékařů...!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------