1./Kuba devalvuje konvertibilnú menu a činnosť CIA na Kube. Sammit 2.Amerík neúspešný;USA trestajú Pakistan
1./KUBA DEVALVUJE svoji konvertibilní měnu.
Úterý, 15 Březen 2011 04:09 Miro.
Kubánská vláda se rozhodla devalvovat konvertibilní peso o 8 procent a tím obnovit paritu s americkým dolarem. Konvertibilní peso bylo zavedeno před šesti lety za účelem zmírnění dopadů hospodářské krize.
V prohlášení zveřejněném ve vládním listu "Granma" prezident Centrální banky Kuby, Ernesto Medina, řekl: "Toto rozhodnutí znamená diskrétní krok zaměřený na podporu zlepšení bilance cizích měn a představuje stimul pro vývoz a zvýšení domácí výroby nahrazující dovozy. "
Medina také řekl, že opatření přijatá Výborem pro měnovou politiku podpoří vytvoření příznivějších podmínek v zahraničních finančních vztazích, což pomůže zemi, jež prochází obtížnou hospodářskou situací v důsledku světové finanční a hospodářské krize a škod způsobených hurikány v roce 2008, embargem USA a nízkou produktivitou velkých sektorů ekonomiky.
Fidel Castro stáhl americký dolar z oběhu a v říjnu 1994 ho nahradil konvertibilním pesem tzv. CUC, jenž je směnitelné za cizí měnu. CUC tak na ostrově existuje společně kubánským národním pesem CUP, jenž funguje jako platidlo i oběživo většiny Kubánců. Konvertibilní peso je 24 kubánských pesos za prodej a 25 na nákup. Tento kurz bude zachován i přes devalvaci CUC vůči dolaru a dalším cizím měnách. Od jeho zavedení byl CUC pevně svázán s dolarem v kurzu 1:1, ale v roce 2005 kubánská vláda CUC revalvovala o osm procent, což však již neodpovídá ekonomickým potřebám země, uvedl Medina.
I přes nový směnný kurz mezi dolarem a CUC by při výměně měla i nadále platit deseti procentní daň, jež se platí jako kompenzace za náklady a rizika spojené s americkým embargem vůči ostrovu.
Z devalvace CUC bude mít prospěch mezinárodní cestovní ruch, jenž je jedním z hlavních zdrojů devizových příjmů Kuby, kterou v loňském roce navštívilo přes 2,5 milionů návštěvníků, což je nejvyšší úroveň v historii.
Sjednocení národního a konvertibilního pesa, je jedním z témat, které mají být projednány na šestém sjezdu vládnoucí Komunistické strany Kuby, který se bude konat 16. - 19. dubna tohoto roku.
Z archivu CFP!
Nil Nikadrov: Tajné služby Kuby v konfrontaci s Impériem USA.
Čtvrtek, 17 Březen 2011 20:03 Nil Nikadrov.
Kubánci zveřejnili dokument o podvratné činnosti CIA na ostrově. Se svědectvím vystoupili tři agenti. Byli to pěšáci plnící úkoly USA na Kubě. Všichni tři pracovali pro různé opoziční skupiny. Veškerá činnost byla v režii CIA.
Instrukce, špionážní aparáty i finance. Všechno sloužilo k rozkladu bezpečnostních orgánů Kuby (označení G-2). Zprostředkovatelům dávali typy na lidi vhodné k naverbování ze státního aparátu, ozbrojených sil a diplomatických misí. V protikladu k snahám CIA pracovala kubánská rozvědka, která dosáhla převahu. Hlavní tajemství úspěchu tkvělo v patriotismu a obětavosti.
Spojené státy uplatňují svou moc vůči Ostrovu svobody více než půl století. Domýšlivé, egoistické a přezíravé impérium se vší silou snaží zavést nový světový pořádek - PAX AMERICANA a v nynějších podmínkách je stále méně zemí schopno říci ne washingtonskému imperialistickému kursu. Mezi těmi, kteří ne říkají, je i Kuba.
Prvním americkým argumentem je hrubá síla. S tou se smířilo mnoho vlád. Příkladů ponížené poslušnosti Washingtonu je hodně. Jsou mezi nimi i vlády postsovětských států. Je běžné, že při domácích neúspěších se bez morálních zábran kapituluje na zahraniční vztahy. Jasně to ukazuje postoj k Libyi. Na těch pár, kteří se Washingtonu postaví na odpor, je útočeno. Oponující politici jsou důsledně odstavováni ze scény. Jsou odstavováni pomocí jedů nebo radioaktivních látek (nejčerstvějším příkladem je paraguayský prezident Lugo). Krom toho jsou unášeni do amerických věznic, nebo jednoduše věšeni s odůvodněním, že „porušují všeobecné normy demokracie". Nenávist k bratřím Castrům mají mocní amerického impéria nebetyčnou.
Ministerstvo zahraničí USA zařadilo Kubu na seznam teroristických zemí. Důvod k tomu není žádný, ale lživá obvinění jsou běžnou metodou USA. V situaci, kdy je zavedena informační válka, není možno nařčení vyvrátit. Přitom hlavním teroristou na americkém kontinentě jsou USA samy. Od roku 1959 provedly na území Kuby více než 6 tisíc teroristických akcí, z toho bylo 800 velkého rozsahu, při nichž přišlo o život mnoho civilních obyvatel. Na území Spojených států CIA zorganizovala 300 polovojenských proticastrovských a často i početných skupin, některé až o 4 tisících členech. Ty provedly 550 „fyzických likvidací". Vedle toho bylo i několik tisíc raněných. V roce 1971 zorganizovaly USA biologickou diverzi, při níž Kubáncům zlikvidovaly půl milionu vepřů. Chtěli na ostrově vyvolat hlad. V osmdesátých letech aplikovala CIA na kubánský venkov komáry nakažené původcem horečky dengue. Byli připraveni v jejich tajných biologických laboratořích. Horečka dengue způsobila smrt 158 Kubánců, 344 tisíc se jich nakazilo. Takových činů by bylo mnohem více, kdyby kubánská rozvědka neodhalovala extremistické organizace kubánských emigrantů v USA.
V roce 1998 byli klamavými praktikami vylákáni do USA kubánští zpravodajci, pozatýkáni a uvězněni. Přitom byly zjevně porušeny soudní postupy a pravidla. Hrozby svědkům, nepřátelská kampaň v mediích a zjevná podjatost soudu (předseda soudu bez skrupulí oznámil svou nenávist k diktatuře Fidela Castra). Soud odsoudil tři členy na doživotí a další na 15 a 19 let vězení. Nebylo ani přihlédnuto k tomu, že zpravodajci pronikli do skupin, které plánovaly svrhnout kubánský režim násilnou cestou.
Naproti tomu jsou stále na svobodě tři agenti CIA, kteří se skupinou spolupracovníků provedli v roce 1976 diverzi na palubě kubánského letadla. Zahynulo 73 pasažérů spolu s posádkou letadla. Jeden ze tří teroristů má na svědomí i mnoho dalších úspěšných teroristických akcí na Kubě i jinde ve střední Americe. Přesto nikdy nebyl souzen. Naopak, materiály k jeho případu byly zničeny. Prý je nebylo kde skladovat.
Členové kubánské „pětky" se stali hrdiny, neboť obětovali osobní svobodu bezpečnosti Kuby. Dokonce v samotných Spojených státech vznikl Národní výbor za svobodu kubánské „pětky". Tajné služby USA se cílevědomě snaží kompromitovat kubánské G-2, avšak neúspěšně. Spolupracovníci G-2 odhalili patronát Obamovy vlády nad teroristy působícími v Bolívii, Venezuele, Nikaragui a na Kubě. Konkrétně vypátrali plán na zavraždění bolivijského prezidenta Evo Moralese vrahy z východní Evropy a z Irska.
Plán likvidace socialismu na Kubě byl zveřejněn v USA v roce 2004. Měly se využít skupiny disidentů, aktivizovat obyvatelé pod hesly demokratizace politického systému a měl se demontovat castrokomunismus. Peníze na podvratné akce proti Kubě žádal Obama po Kongresu. Předpokládá se, že v roce 2012 bude na tyto akce uvolněno dvacet milionů dolarů a na propagandu rádia a televize Martí třicet milionů dolarů. Další výdaje v tomto směru mohou dosáhnout šedesát až sedmdesát milionů dolarů.
V Havaně byl odsouzen na 15 let vězení Američan Alan Gross napojený na USAID, který pracoval na diverzním projektu v univerzitních, kulturních a náboženských kruzích. USA vydírají Kubu tím, že nechtějí uvolnit vztahy mezi Havanou a Washingtonem, dokud bude Gross ve vězení. Havana se nezalekla a prohlásila, že jediná možnost k jeho propuštění je jeho výměna za kubánskou „pětku".
2./ KUBA SA DÁVA DO POHYBU a OTVÁRA DVERE ZAHRAN. INVESTOROM.
Pondělí, 30 Srpen 2010 06:17 Tereza Spencerová. /Prebraté z Czechfreepress/.
Dveře zahraničním investorům otevřela kubánská vláda, když minulý čtvrtek schválila zákon, podle něhož si cizinci budou moci na 99 let pronajímat na ostrově státní půdu.
A tento průlomový zákon se objevil jen den poté, co bylo Kubáncům povoleno začít na svých polích pěstovat určité množství zemědělských produktů a následně je i prodávat buď rovnou z domova nebo z pouličního kiosku. Mnohé z toho už se sice dělo, ale bez vládního posvěcení.
Pochvaly se tomuto postupu dostalo i od kubánského disentu. Ekonom Oscar Espinosa Chepe, který byl za protistátní činnost v roce 2003 uvězněn a propuštěn byl až ze zdravotních důvodů, tyto kroky vlády nazval „inteligentními". Oba zákony jsou přitom součástí úvah prezidenta Raúla Castra o nutnosti rozvolnit takřka naprostou dominanci státu v ekonomice a současně doplnit příjmy takřka prázdné státní pokladny.
Některé zahraniční společnosti tyto zprávy přijaly s nadšením. „Je vidět, že se časy mění," prohlásil pro agenturu AP šéf kanadské hotelové sítě Leisure Robin Conners, jehož společnost hodlá na pozemcích podél pláže Jibacoa asi 60 kilometrů východně od Havany postavit hotely, luxusní vily a dvě golfová hřiště. K tomu chce Leisure Canada příští rok na havanském předměstí Miramar postavit luxusní hotel a má připravené i další projekty.
Kuba už dříve zahraničním firmám pronajímala pozemky, nicméně prozatím to bylo jen na 50 let s opcí na dalších pětadvacet. Nynější prodloužení lhůty vychází jednoznačně vstříc požadavkům firem z oblasti cestovního ruchu.
Investoři z Kanady, Evropy a Asie už roky navrhují kubánskému režimu rozsáhlé projekty přebudování turistické infrastruktury, která by turistům umožnila i něco víc, než se jen rozložit na pláži před hotelem. A jejich přání byla vyslyšena, neboť Kuba se nyní vrhla na golf. Ke dvěma už existujícím golfovým drahám chce nyní vybudovat až 16 dalších. Podílet by se na tom měla i britská firma Esencia Hotels and Resorts, která chce příští rok mimo jiné hned vedle legendárního Varadera realizovat projekt nazvaný Carbonera Country Club za 300 milionů dolarů a k tomu má v plánu výstavbu 800 luxusních apartmánů a stovky vil pro zámožnou klientelu.
Posilování kapacity turistického ruchu přitom podle všeho nesouvisí jen s doplňováním státní pokladny, ale i s očekáváním vlády v Havaně, že by Bílý dům mohl v dohledné době zrušit letitý zákaz cestování amerických občanů na Kubu. Pokud by se tak totiž opravdu stalo, není Kuba na příval amerických turistů kapacitně připravená. „Existují naděje, že bude zákaz cestování zrušen, a proto musíme být připraveni na cokoli," tvrdí kubánský politolog Esteban Morales. „Musíme být připraveni na turistiku v masovém měřítku a nabízet vyšší standard. V každém případě je to ale otázka, která nesouvisí s americkou obchodní blokádou, ale s ústavním právem amerických občanů cestovat, které je jim stále upíráno."
Zrušení zákazu cestování je podle mnoha zdrojů opravdu vcelku reálným, a to i přes to, že Barack Obama opětovně prodloužil americkou obchodní blokádu, která v plné šíři platí od roku 1962. Jak ale s odvoláním na kubánské i americké politology uvádí agentura IPS, tomuto kroku bude podle všeho ještě předcházet vzájemné gesto dobré vůle v podobě propuštění amerického občana Alana Grosse výměnou za tzv. kubánskou pětku. Gross byl na Kubě obviněn ze špionáže loni v prosinci, kdy na Kubě rozdával disidentům počítače, mobilní telefony a zařízení pro satelitní připojení. Kubánská pětka - Gerardo Hernández, Ramón Labanino, Antonio Guererro, Fernando González a René González - je v USA vězněna už 12 let také za špionáž, byť i soud při vynesení verdiktu uznal, že nebylo prokázáno, že by získali jakékoli dokumenty obsahující tajné nebo citlivé údaje.
Podle nedoložených zpráv už jednání o výměně „špionů" zprostředkovává havanský arcibiskup Jaime Ortega, který se nedávno zasadil o propuštění 52 kubánských disidentů a o jejich výjezd ze země. Ortega spekulace v tomto směru posílil tím, že počátkem srpna odjel do Washingtonu, kde jednal s poradcem Bílého domu pro otázky národní bezpečnosti Jamesem Jonesem a náměstkem ministryně zahraničí pro státy západní polokoule Arturem Valenzuelou.
SAMMIT 2.AMERÍK NEÚSPEŠNÝ...
Kolumbia, 16.4.2012.
„Summit Amerík“ sa skončil bez deklarácie, lebo sa 17 krajín nedohodlo...
Účastníci Summitu Amerík v Kolumbii nedokázali odsúhlasiť body spoločnej deklarácie. Kameňom úrazu sa stala otázka pozvania Kuby na ďalší summit, ktorý sa uskutoční v Paname o tri roky. Na pozvaní kubánskej delegácie trvali krajiny Latinskej Ameriky, ale USA a Kanada nesúhlasili.
Pred polstoročím komunistickú Kubu vylúčili z organizácie amerických štátov, pod ktorej záštitou sa uskutočňujú tieto stretnutia. V roku 2009 organizácia zrušila rozhodnutie o vylúčení, ale už samotná Kuba odmietla vrátiť sa do nej.
USA VYNIESLI TREST ZA NEPOSLUŠNOSŤ NAD PAKISTANOM.
25.5.2012.
Keď v Pakistane odsúdili podľa platých zákonov krajiny medika Afridina na 33 rokov väzenia zato, že pomohol tajným službám USA nájsť Usama bin Ládina, tak po vyhrážkach nasledovala odveta. A tá znela:
- USA zníži objem pomoci Pakistanu o 33 miliónov USD za odvetu rozhodnutia pakistanského súdu, ktorý odsúdil lekára Shakeela Afridi za zradu na 33 rokov väzenia. Medika obvinili preto, že pomohol americkým tajným službám nájsť vodcu Al - Kájdy Usama bin Ládina.
Senát USA bol krajne rozhorčený súdnym rozhodnutím voči Afridimu a rozhodol sa potrestať Pakistan materiálne. Za každý rok väzenia kongres nariadil odpočítať zo spoločného fondu pomoci krajine jeden milión dolárov. Takto sa Pakistan nedopočíta 33 miliónov USD o ktoré príde.