Rusko se stalo v 2.pol.19.stol.pro Čechy druhou vlastí;Zač dostal J.Werich Stalinovu cenu?Nechceme bojkot ME..!
Rusko se stalo pro Čechy druhou vlastí.
11.02.2011, 11:51
V Moskvě se konala prezentace knihy Češi Severního Kavkazu. Léta a osudy. Slovo má vědecký redaktor sbírky, profesor Moskevské státní univerzity Sergej Skorvid:
.Je to populárněvědecká publikace, velice poutavě napsaná. Je věnována dějinám emigrace Čechů na severní Kavkaz, dějinám vzniku českých osad v tomto regionu. Jednu z takových vesnic jsem navštívil, jmenuje se Kirillovka. Jinak je ale podobných vesnic na černomořském pobřeží u Novorossijska spousta. Podívali jsme se sem spolu s autorem knihy, zakarpatským Ukrajincem, Rusínem Vladimírem Pukišem. Materiály jsme sbírali v Kirillovce, Mefodijevce, Borisovce, Glebovce, Varvarce…České osady tu začaly vznikat po skončení Kavkazské války v roce 1864, kdy tato území v podstatě zpustla. Carská vláda pro ně hledala volontéry slovanského původu. I když Polákům přestěhování do Ruska nenabízeli. Ještě tu měli v živé paměti Polské povstání a k Polákům se tehdy v Rusku chovali, mírně řečeno, ostražitě.
V polovině 19. století odjížděli rolníci ze střední a jižní Evropy ve snaze najít půdu do Ruska velice ochotně. Podle mínění profesora Skorvida v tom sehrál svou úlohu i slovanský faktor. Svým osadám totiž dávali noví osídlenci jména svatých. Dnes se ale „české“ vesnice ničím neliší od ruských. Snad jen tím, že vám paní domu každopádně nabídne štrúdl a se starými lidmi si tu můžete promluvit v jejich mateřštině. A není to, jak vychází najevo, jen čeština…Slovo má opět profesor Skorvid:
.V knize Vladimira Pukiše je jedna kapitola věnovaná slovenským přesídlencům. A v Rusku obyčejně nedělali žádný rozdíl mezi nimi a Čechy, za carských časů jim říkali „Čechoslované“ a za sovětského zřízení pak „Čechoslováci“. Do Ruska se začali stěhovat v době, kdy teprve vzniklo Rakousko -Uhersko. Čechy a Slováky to táhlo do Ruska, byly mezi nimi velice silné slovanofilské nálady. Prakticky všichni z prvních přesídlenců se usadili v naší zemi, přežili spolu s námi celé naše tak strastiplné dějiny. V době kolektivizace ve 30. letech začali obírat vinice, které Češi s takovou láskou obdělávali. V Rusku se totiž věnovali vinařství. Carská vláda sem speciálně poslala věhlasného agronoma France Hejduka, kterého pokládají za jednoho ze zakladatelů vinařského hospodářství Abrau-Djurso. A spolu s ním se zřejmě podle Sergeje Skorvida dostala do Ruska i některá tajemství výroby moravských vín. Do proslulých sklepení Abrau-Djurso se mimochodem fašističtí okupanti nedostali. První osídlenci se zachovali moudře, když vytesali sklady přímo ve skále.
A jak se utvářel osud ruských Čechů za války? V knize, která vyšla v Moskvě, najdeme podivuhodná fakta. Zdejšímu Leonidu Růžičkovi například navrhli, aby bojoval buď v Sovětské armádě, nebo ve sboru Ludvíka Svobody. On si vybral československou vojenskou jednotku, stal se generálem a má mnoho bojových vyznamenání. Další zdejší významnou osobností je výtvarník Petr Iťaksov-Matula, který byl celou válku rozvědčíkem, působil v týlu nepřítele a dennodenně riskoval životem. Po porážce fašismu se téměř všichni ruští Češi vrátili do rodných míst, u Novorossijska, do kraje, který se stal jejich druhou vlastí.
Český film v Rusku: Zač dostal J. Werich Stalinovu cenu, od Goléma do Aloise Nebela.
Gajane Chanovová:20.04.2012.
Premiérou nejznámějšího českého snímku posledních let Alois Nebel byl v Rusku zahájen festival nového českého filmu Czech In. Diváci z Moskvy, Petrohradu a Jekatěrinburgu uvidí pět hraných a dokumentárních filmů.
Podrobněji o nich a o principu výběru pro promítání v Rusku vyprávěl koordinátor programů Českého centra v Moskvě Jan Machonin: Když se v roce 1955 dostala na sovětská plátna veselohra Martina Friče Císařův pekař, založená na pověsti o hliněném Golému, který zabil svého tvůrce, stály u nás do kin dlouhé fronty. A geniální Jan Werich byl za tuto roli dokonce vyznamenán Stalinovou cenou. Několik generací obyvatel naší země si oblíbilo českou klasiku: Limonádový Joe, Fantom Morrisvillu, Poslušně hlásím, Starci na chmelu, Menzelovy Ostře sledované vlaky, za které získal Oscara, a také dílo slavného Miloše Formana. Pořadatelé festivalu Czech In věří, že ruské půjčovny projeví zájem také o nové české filmy
V.KLAUS SA UNÁHLIL, keď vyhlásil bojkot ME vo Futbale, ktorý bude na Ukrajine!
Politika by sa nemala miešať do športu!
Proti bojkotu majstrovstiev Európy vo futbale na Ukrajine vystúpil aj predseda Federálneho zhromaždenia SRN Norbert Lammert a maršal Senátu Poľska Bogdan Borusewicz. Bojkot športového podujatia by nemal byť metódou politického odporu, poznamenal na stretnutí v Berlíne šéf dolnej komory nemeckého parlamentu. Podľa neho treba hľadať nové spôsoby vyriešenia problému.Aj Sv.stolica vo Vatikáne nesúhlasí s bojkotom ME vo futbale a vyslovila sa jednoznačne proti spolitizovaniu týchto majstrovstiev sveta na Ukrajine a v Poľsku.
Predtým sa niekoľko európskych politikov vyjadrilo v prospech bojkotu majstrovstiev na území Ukrajiny kvôli znepokojujúcej demokratickej situácii v krajine. Konkrétne Európania odsudzujú trestné stíhanie expremiérky Júlie Tymošenkovej. A súdny človek si kladie otázku: Žeby sa politici v EÚ báli, aby nedopadli tak ako Júlia Tymošenková a expredseda vlády Islandu..?!!!
Špinavá politika EÚ a ďalších krajín politicky zamoruje majstrovstvá Európy vo futbale na Ukrajine.
Dnes ministri zahraničných vecí krajín Európskej únie v Bruseli rokujú o otázke možného bojkotovania tých hier futbalových majstrovstiev Európy, ktoré sa odohrajú na Ukrajine.
Holandská vláda už vyhlásila, že na zápasy nevyšle svojich oficiálnych predstaviteľov. Obdobne sa rozhodla aj Európska komisia - výkonný orgán EÚ. Niektoré krajiny, ako prehlásil aj MZV SR Lajčák, nesúhlasili aby sa do športových podujatí miešala politika! Únia aj preto označila bojkotovanie za neproduktívne.
Príčinou nespokojnosti Európskej únie je hrubé zaobchádzanie ukrajinskej vlády s expremiérkou Júliou Tymošenkovou, ktorá je zatknutá, vraj neprávom. Ukrajinská vláda preto vyzvala EÚ, aby vyslala svojich pozorovateľov na rekonštrukciu súdneho pojednávania, ktorá sa má uskutočniť v júni. Expremiérka Tymošenková pred niekoľkými týždňami držala hladovku na protest proti zlému zaobchádzaniu vo väzení, oznámili média.
Moja poznámka: Áno, strach naších čelných politikov má veľké a ustráchané oči, veď čo, keby aj oni tak dopadli! Zrejme vedia, prečo to robia...!
POLITICKÝ BOJKOT BUDE NEÚSPEŠNÝ...
Prezident Ukrajiny Viktor Janukovič vyhlásil: som si istý, že futbalový šampionát Európy 2012 sa uskutoční aj napriek výzvam na bojkot zo strany rady európskych politikov.
Prezident Ukrajiny ešte dodal: „Som si istý, že Euro-2012 na Ukrajine prebehne. Milovníci športu pricestujú, priatelia Ukrajiny pricestujú. A my ich vždy radi privítame.“
Skôr zastúpenie EÚ na Ukrajine oznámilo, že nik z európskych komisárov sa nezúčastní na akciách Euro-2012. Výzvy na bojkot znejú dokonca v Poľsku, ktoré je jedným z organizátorov šampionátu...
Európsky parlament nechválil bojkot Euro 2012 na Ukrajine.
24.5.2012.
Poslanci Európskeho parlamentu nepodporili ideu oficiálneho bojkotu zápasov Euro 2012 na území Ukrajiny v súvislosti s trestným stíhaním bývalej premiérky krajiny Júlie Tymošenkovej.
Na zasadaní najvyššieho zákonodarného orgánu vo štvrtok sa prijala ešte jedna rezolúcia o situácii v republike.
„V Európskom parlamente dúfajú, že ME vo futbale 2012 v Poľsku a na Ukrajine prebehnú úspešne, - vraví sa v dokumente. - Európski politici, ktorí chcú navštíviť zápasy Euro 2012 na Ukrajine, by mali jasne a otvorene vyhlásiť o svojej pozícii ohľadne situácie v krajine, ako aj nájsť možnosť navštíviť politických väzňov“.