Poz.: Prevzaté od CFP /Czech free press./
J.Solana: Měli jsme Srbsko srovnat se zemí!
Červenec 8, 2009 ·
Vysoký představitel EU pro otázky zahraniční politiky a bezpečnosti Javier Solana oznámil v rozhovoru pro španělský deník ABC, že se už nebude ucházet o znovuzvolení do funkce, deset let prý stačilo. Jde údajně o neměnné rozhodnutí, vyloučil také účast ve španělské domácí politice. V letech 1982 – 1995 byl Solana členem socialistických vlád Španělska, od roku 1995 do roku 1999 generálním tajemníkem NATO. Prošel cestou od příslušníka trockistického hnutí, manifestanta proti NATO k pozici jednoho z nejvěrnějších spojenců a vykonavatelů zájmů USA. Nese spoluodpovědnost za zločiny na území bývalé Jugoslávie. U ICTY v Haagu na něj pro tyto zločiny byla podána žaloba, vzhledem k politickému charakteru tribunálu však nikdy nebyla projednána.
Není od věci si připomenout rok starý text webu Res Publica:
Jeden z nejčtenějších srbských deníků Kurir v těchto dnech přinesl naprosto skandální přepis rozhovoru, který 15. srpna 2001 měli vést Javier Solana a Wesley Clark. Tito dva čelní představitelé NATO, které o dva roky dříve ilegálně bombardovalo Jugoslávii, se tehdy sešli v pronajaté vile ve švýcarských Alpách a hovořili v uvolněné atmosféře s popíjením alkoholu. Společnost ve vile jim měly dělat dvě dívky, které se staraly o „příjemnou zábavu".
Bělehradský deník Kurir je proslulý zveřejňováním rozhovorů zaznamenaných např. tajnými službami, dokumentováním různých zákulisních událostí a řadou odhalení, která se ovšem později ukazovala jako pravdivá. Přes úspěšnost deníku Kurir v odhalování zákulisní politiky a politické špíny uvádíme, že rozhovor měli vést a že se jedná o přepis údajného rozhovoru. Kurir však hovoří pouze o přepisu záznamu. Přinášíme jeho překlad.
Clark: V těchto dnech navštívím Kosovo.
Solana: Dej si pozor, řádí tam bandy narko-dealerů. Tam není zákon, žádná kontrola … hm … udělali jsme velkou chybu, že jsme je (Albánce, pozn.) nechali vládnout.
Clark: Hm … možná.
Solana: Za všechno můžou agenti CIA. Starají se jen o svou drogu a byznys.
Clark: Ano, já vím jak je tam. Často tam jezdím, hlavně inkognito, to je nejbezpečnější. Teď tam ale mám důležitou práci, musíme transportovat zásilku do Fort Breg.
Solana: Snad to tolik nehoří … myslíš na orgány?
Clark: Jo … jo …
Solana: Bondsteel (americká základna v Kosovu, pozn.) funguje dobře. Schlafcock (člověk, který má na starosti bezpečnost základny, pozn.) a Kouchner (Bernard, první šéf mise UNMIK, současný ministr zahraničí Francie, Rada Evropy vyšetřuje jeho spojitost s obchodem s lidskými orgány, pozn.) práci odvádějí výborně.
Clark: Ano. Vypadá to, že je to teď akutní. Pořád se konají nějaké schůzky s generálem Andersonem. Až to tam dodělám, asi se zastavím v Srbsku. Co myslíš, jak mě přijmou?
Solana: Neboj se, tihle v Bělehradě jsou poslušní. Dokonce mnohem poslušnější než ti v Podgorici. V Černé Hoře se můžou měnit prezidenti, ale všechno tam řídí Milo (Djukanović, pozn.), protože si všechno kupuje penězmi. Až budeš v Bělehradě vyhýbej se střetnutí s Koštunicou a jeho lidmi, víš, vztahy mezi nimi a Djindjićem se dost ochladili. Já si myslím, že pravdu má Djindjić. Koštunica je pro spolupráci nepříjemný. Když s ním mluvíš, on tě pečlivě vyslechne, ale nakonec rozhovor vždycky vyhrotí. S ním jsme se nikdy na ničem pořádně nedohodli.
Clark: A co si myslíš, jak bude reagovat na to s televizí (bombardování srbské státní televize – 16 mrtvých civilistů, pozn.). Já jsem v knize napsal, že jsem osobně vybíral cíle.
Solana: Já vím, viděl jsem to.
Clark: Stejně tak víš kolik na mě Clinton a ti jeho tlačili, abych tu televizi bombardoval.
Solana: To co my víme je naše tajemství. O tom se nesmíš s nikým bavit!
Clark: Hm … A jaké jsou v Bělehradě holky?
Solana: Všechno ti vysvětlím. Srbsko za Miloševiće bylo zašlé, ale ženy mají moc krásné. Po příchodu demokratů se situace změnila, za směšné peníze můžeš mít nádherné kousky. V některých ministerstvech sedí překrásné sekretářky, které jsou připraveny za 500$ strávit noc s cizincem. Platy v Srbsku jsou pořád mizerné …
Clark: Ty máš koukám zkušenosti …
Solana: Dám ti číslo člověka, který všechno zařídí. Obstará ti herečku, zpěvačku, co budeš chtít. Smetánku jejich města … Radši mi řekni jak to jde s privatizací společností v Kosovu. Kdo je tam z našich?
Clark: My jsme tam dosadili experty, kteří mají hlavní slovo v celé jejich vládě. Předseda komise (neznámo jaké, pozn.) je Fred Barlow, kterého znají jen ti z vrchu vlády v Prištině. Politický dirigent je Madeleine (Albrightová, pozn.), která spolu s Richardem (Holbrookem, pozn.) v Kosovu kupuje všechno co má nějakou hodnotu. Obchody se jim tak rozjely, že mě často napadne, že se tam budou muset přestěhovat.
Solana: Wesley, doneslo se mi, že došlo k neschodám mezi Kissingerem a Brzezinskim, ale nevím o co přesně jde. Co se to tam děje?
Clark: Ti dva jsou jako kočka a myš, pořád se handrkují, ale jeden bez druhého nemůžou. Osobně je mi bližší Brzezinski, protože je militantnější. Kdybychom během bombardování poslouchali jeho, Srbsko by už nebylo. Kissinger je měkota. Jak sám říká, má svědomí. On mě kritizoval za bombardování televize.
Solana: Ano … ano, je moc měkký.
Clark: Se Srby budeme mít problémy pořád, protože je to vzpurný válečnický národ. Když se mluvilo o Srbech v Krajině (v Chorvatsku, pozn.) někteří z našich navrhovali dlouhodobou válku. Já jsem to přesekl, když jsem nařídil vyhnat všechny Srby z Krajiny. Chorvatsko tak bude klidné po desetiletí. Jakápak válka s nimi, oni by se rozutekli do lesů a po celá léta by Chorvatům komplikovali život. Oni mají zkušenosti s gerilovou válkou.
Solana: Wesley, dobře víš, že jsem ti dal volné ruce při výběru cílů a málem mě to stálo kariéru. Doneslo se mi, že Clinton osobně provokoval generály NATO proti mě, protože mu na tu funkci více vyhovoval žabožrout Romano Prodi. Italové mi nejvíce vyčetli, že jsem nezabránil bombardování televize. Wesley, měli jsme Srbsko srovnat se zemí. Dívám se na tu novou vládu a upřímně, je mi z nich zle. Jsou to obyčejné vtěrky …
Clark: Jestli chceme konečné řešení, Srbsko musíme rozdrobit. Úplně ho rozkouskovat!
Solana: Souhlas. Musíme ho zničit hlavně ekonomicky. To se udělá nejsnáze. Ale věř mi, Srby nejvíce bolí Kosovo. Důsledky nezávislosti pro ně budou ohromné, ale Bělehrad musí pochopit jeden vzkaz – nikdo se nesmí protivit naší vůli! Jestli chceme na Východ, kontrolovat energetické zdroje, jedno Srbsko nemůže být překážka na naší cestě. Důležitý je i příklad, který pošleme ostatním zemím.
Clark: Jenom kdyby se Washington nestavěl proti vyslání pěchoty, vše by šlo mnohem rychleji.
Solana: Wesley, buď v pohodě. Ani tohle není špatné. Podívej se kolik uteklo od bombardování a my úplně ovládáme celé Kosovo a přímo ovlivňujeme politické dění v Srbsku a celé oblasti. Pod novou vládou se Srbsko určitě stane součástí euro-atlantických integrací, ale nesmíme zapomenout ani na opozici. Ale věřím, že svého cíle dosáhneme. Víš co, po zkušenostech, které mám se srbskými politiky vím, že peníze jsou pro ně nejsilnější argument.
Clark: {smích} Já vím. Ale z vojenské strany, nevpochodovali jsme do Bělehradu, i když jsme je přiměli podepsat kapitulaci v Kumanovu. Vojensky se nám nedostalo satisfakce, jakou jsme si jako vítězové zasloužili.
Solana: Nevešli jsme velkými dveřmi, co? To je jedno, vešli jsme malými, ale efekt bude nakonec stejný. Možná to tak bude lepší, každopádně je to levnější. Všechno co jsme jim nabídli v Rambouille, všechno co jsme chtěli, nakonec i získáme. Podívej, už na jejich území máme základnu. Požadovali jsme volný průjezd našich jednotek, i to nakonec dostaneme, věř mi (srbská vláda o tři roky později podepsala dohodu „SOFA", která NATO umožňuje volný průjezd přes Srbsko, přitom se NATO předem nemusí nikomu ohlásit a nepodléhá srbským zákonům, pozn.). Oni za to dostanou co jim náleží …
Clark: Stanou se členy EU a NATO …
Solana: Přesně, ale je mnohem důležitější co se bude dít v pozadí. V budoucnu, my budeme ti kdo bude kontrolovat politické strany a politiky v Srbsku. Už nebudou žádné excesy. Vlády se mohou měnit, ale kurs zůstane stejný.
Clark: Jsi si tím úplně jistý?
Solana: No, řekněme, skoro jistý. Ještě není vše hotovo, ale v následujících pár letech proces dokončíme. Samozřejmě, i tam existují politici, kteří neztratili povědomí o národním zájmu.
Clark: Myslíš Koštunicu?
Solana: I jeho, on je dost principální a těžký pro spolupráci, ale tím či oním způsobem ho vyřešíme. Pozor ale i na Djindjiće! Teď je poslušný, ale je to tvrdý pragmatik … .
Výše uvedený text vyšel v Kuriru ve třech částech:
NATO diluje organe, Sravniti Srbiju, Srbija mora u NATO.
Takto před pár lety hovořili dva muži, z nichž jeden dnes zastává jednu z nejvýznamnějších funkcí EU, druhý se dost možná stane příštím viceprezidentem USA (Wesley Clark je možným kandidátem na tuto funkci v dvojici s Barackem Obamou). Jsou-li hybatelem dějin lidé tohoto druhu, pomáhej pán Bůh! Nejen Srbsku, ale celé naší euro-atlantické civilizaci.
Publikováno na Res Publica 6. července 2008
Vložil: Tereza.Spencerova· Vloženo do rubriky: Aktuálně, Téma týdne
Podpořte projekt CFP!Pokud se vám web CFP! líbí a chtěli byste podpořit jeho další provoz a zdokonalování, zašlete jakýkoli finanční příspěvek na účet o.s. CFP 2116239389/0800 (IBAN CZ83 0800 0000 0021 1623 9389). Pokud máte zájem o umístění reklamy, kontaktujte, prosíme, redakci. Děkujeme.
KOMENTÁŘE:
23 Responses to “Solana: Měli jsme Srbsko srovnat se zemí!”
Michal Pondělíček on Červenec 8th, 2009 11.15 Je otázka, jak (pokud vůbec) lze tento text doložit. Pokud je to pravda, jde z toho mráz po zádech.
Červenec 8th, 2009 11.54 Zdráhám se uvěřit autenticitě… je to až podezřele napěchované přímými přiznáními k různým tématům, jakoby měli potřebu vše najednou shrnout a vypovídat se.
lehond on Červenec 8th, 2009 12.14 přesně takhle, pragmaticky a chladně, se dělá velká politika.
Velekněz Ratata on Červenec 8th, 2009 12.30 Woody Allen by možná dodal, že když Ramush Haradinaj přijel dělat obchody do Bruselu, Solana spal na gauči, zatímco jeho host ležel v jeho posteli a v mrazáku měl schovaný kyblík ledvin.
Hm..... když ono to už dneska ani nezní jako nadsázka
Libor on Červenec 8th, 2009 13.13 Informoval jsem se o zdroji tohoto článku a není úplně stoprocentní. Každopádně to pravdivost nevylučuje, nedávno by mě tyto informace šokovaly, teď už vím, že do sebe celkem zapadají. Drogy, orgány, bez požehnání mocných by se tento obchod nemohl uskutečnit.
Pavel Krajtl on Červenec 8th, 2009 13.50 Je to tak nechutné, že to vypadá pravděpodobně – Docela to koresponduje s karikaturou moci z Passoliniho Saló aneb 120 dní sodomy.
David on Červenec 8th, 2009 15.43 Jímá mě hrůza, když si představím, že tihle a jiní takoví zmrdi, jsou v čele EU a NATO.
Poz.: V tomto duchu sú aj ďalšie komentáre.
TRETIA SVETOVÁ VOJNA BY MOHLA ZNAMENAŤ AJ KONIEC /KAPITALIZMU VO SVETE..?!/
10.7.2012. Washington.
Je ivázia do Iránu predzvesťou tretej svetovej vojny?
Šesťdesiatsedemročná mierová epocha našej planéty sa pravdepodobne blíži k svojmu koncu. Čoraz viac vojenských expertov varuje, že útok na Irán bude začiatkom tretej svetovej vojny.
Americké vojenské zložky sú podľa informácií z Washingtonu na zásah v Iráne...
Západ vidí zlo v Teheráne. Ale Teherán ho vidí zas v USA.
Nové sankcie voči Iránu zvyšujú tlak na krajinu. V súčasnosti americkí, ako aj izraelskí politici, obnovujú výzvy na prípravu vojenského úderu pokiaľ Irán svoj jadrový program nezastaví. Irán zasa opätuje vyhrážkami zničenia amerických základní vo svojej blízkosti v prípade útoku zo strany Izraela.
Už začiatkom roka riaditeľ Centra pre výskum globalizácie Michel Chossudovsky naznačil, že konflikt v Iráne by mohol byť začiatkom tretej svetovej vojny. „Sankcie voči Iránu sú navrhnuté tak, aby rozpútali globálnu vojnu od Stredomoria do Číny s nepredvítateľnými dôsledkami. Západ si myslí, že všetko zlo je koncentrované práve v Teheráne,“ povedal Chossudovsky.
Chossudovsky tiež pripomenul, že to, o čo sa teraz USA so svojimi spojencami snažia, je „dať zelenú vojne, ktorú sa snažia prezentovať s ľudskou tvárou".
Iránsky odkaz: Päť plus jedna sa rovná nule.
V polovici júna 2012 šesť svetových veľmocí opätovne rokovalo o budúcnosti Iránu. Podľa zahraničných médií Izrael vtedy varoval moslimskú krajinu, že nejde o žiadne žarty a ak varovania nebudú brať Iránci vážne, vojenský zásah bude rýchlo realita. „Iránci si myslia, že ide iba o varovanie. Že ľudia záležitosti neberú dostatočne vážne,“ povedal izraelský prezident Simon Peres. „Ak si Iránci neuvedomia, že im reálne hrozí vojenský zásah, voľba vojny je ešte bližšie,“ doplnil Peres.
"Provokatívna nepredvídateľnosť bude pravdepodobne v popredí v oblasti zahraničnej politiky Iránu," povedal Cliff Kupchan, analytik a bývalý americký úradník ministerstva zahraničných vecí. Už sa začali objavovať názory, že po mesiacoch relatívneho pokoja, sa do Iránu vráti agresivita. "Zahraničná politika je založená na slabosti a zlosti," doplnil Kupchan. Z Teheránu sa ozývajú hlasy, že nikto na svete nemôže zatlačiť na moslimskú krajinu a je pripravená "dokázať celému svetu, že päť plus jedna sa rovná nule" (Rusko, Čína, Británia, Francúzsko, Nemecko a USA).
Američania vyčkávajú, no zásah nevylučujú.
„Urobíme všetko, aby sme zabránili Iránu vývoj atómovej zbrane,“ povedal Panetta začiatkom júna pre ABC News. Po tom, čo sa pred ním nechal americký veľvyslanec v Izraeli Dan Shapiro počuť, že „vhodnejšie by bolo situáciu v Iráne riešiť diplomaticky, než s použitím vojenskej sily“, potvrdzuje pripravenosť USA na Irán aj Panetta.
„V pláne máme niekoľkom pohotovostných plánov, ktoré môžeme použiť,“ povedal minister. Stále však verí, že spor možno vyriešiť diplomaticky.
„Naše právo na jadrový programu musí byť uznané a stať sa základom ďalších rokovaní, len môže dôjsť k prelomu," povedal zasa iránsky hovorca ministerstva zahraničných vecí Rámín Mehmánparast.
Irán stále argumentuje, že rokovania s Medzinárodnou agentúrou pre jadrovú energiu dospejú do bodu, že sa nakoniec ukáže mierová ambícia jadrového programu z Teheránu. Všetko však naznačuje, že Izraelu a USA sa podarí docieliť to, o čom hovoril aj Chodussovsky - podľa neho totiž už vojna v Iráne začala a prípravy na ňu začali dokonca v roku 2005...
Poz. autora web. stránok: Škoda len, že pri týchto vojenských kalkuláciach nikto nepomýšľa s najpravdepodobnejšou variantou, ktorá je podľa mňa veľmi dôležitá, pretože táto 3. svet. vojna, by mohla skončiť aj takou vojenskou kataklizmou, ktorá môže privodiť i totálnu zmenou spoločenských systémov vo svete...!!!
DUCHOV.VODCA IRÁNU VYZVAL PRIPRAVIŤ SA NA VOJNU.
11.7.2012.
Duchovný vodca Iránu ajatoláh Ali Chamenei po prvý krát vyzval národ, aby sa pripravoval na vojnu a na koniec sveta. Uvádza sa to v nedávnom posolstve Iráncom. Chamenei v ňom vyzval veriacich, aby očakávali príchod imáma Mahdiho. Podľa šiítskej viery by imám mal prísť počas Posledného súdu pre spasenie sveta a ustanovenie svetového islamistického režimu.Chamenei vyhlásil, že Iránci sa dnes musia „pripravovať na príchod veľkého vodcu“. „Pod Allahovým vedením a s jeho neviditeľnou pomocou dokážeme, že islamská civilizácia zvíťazí na svetovej aréne. Je to náš osud.“
Ako nedávno oznamovali iránske médiá, vláda rozširuje brožúru s názvom „Posledných šesť mesiacov“ medzi svojimi vojakmi a povzbudzuje ich na príchod imáma a odpor proti Západu, ktorý naberá na jadrovej sile.
IRÁN SI OSVOJIL VÝROBU RAKETOV. KOMPLEXOV A VEĽKÉ NEBEZPEČIE JE AJ Z PONORIEK.
12.7.2012.
Irán si osvojil výrobu protitankových raketových komplexov Dehlaviyeh, ktoré sú kópiou ruských komplexov Kornet-E.
Riaditeľ Centra analýza svetového obchodu so zbraňami Igor Korotčenko vyhlásil, že Irán nemá licenciu na výrobu Kornetov. Podľa niektorých informácií, raketa sa do Teheránu dostala cez Sýriu pomocou libanonskej teroristickej skupiny Hezbollah.
Protitankový raketový komplex Kornet je určený na zničenie obrnených tankov vybavených dynamickou obranou, živej sily nepriateľa, nízkorýchlostných vzdušných a nadvodných cieľov v priebehu celého dňa a v zložitých meteorologických podmienkach.
YouTube:
AJ iránske malé ponorky sú veľmi nebezpečné pre americkú flotilu v Perzskom zálive. Veliteľ Christopher Harmer, ktorý bol v roku 2008 až 2009 riaditeľom centra plánovania operácií 5 flotily Vojensko-námorných síl USA, o tom porozprával vydavateľstvu The Christian Science Monitor.
Dôstojník vysvetlil, že také ponorky môžu Iránci rozmiestniť po celom Perzskom zálive a Arabskom mori a nájsť ich bude veľmi ťažko. Okrem toho sa môžu zatajiť a čakať na vhodný okamih na útok. Ponorky môžu rýchlo a tajne zamínovať smery pohybu lode nepriateľa, alebo napríklad tankerov. Takže v prípade vojny Iránci môžu rýchle zatvoriť Hormuzský prieliv.
Iránci vyrábajú dosť takých ponoriek, že sa tak stávajú postrachom pre USA. Už ich 19 majú a ročne vyrábajú ešte po 4 ponorky.
Reklama
JSEM mÁMA a radši utrácím za děti než za poplatky. Proto mám mKONTO.